Teşhis

Kasık fıtığını teşhis etmek için genellikle gerekli olan tek şey fiziksel bir muayenedir. Doktorunuz kasık bölgesinde bir şişkinlik olup olmadığını kontrol edecektir. Ayakta durmak ve öksürmek fıtığı daha belirgin hale getirebileceğinden; muhtemelen ayağa kalkmanız, öksürmeniz veya ıkınmanız istenecektir.

Teşhis için bazen; doktorunuz karın ultrasonu, BT taraması veya MRI gibi bir görüntüleme testi isteyebilir.

 

Tedavi

Fıtığınız küçükse ve sizi rahatsız etmiyorsa, doktorunuz  beklemeyi önerebilir. Bazen destekleyici bir kiriş takmak semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir, ancak önce doktorunuza danışın çünkü kirişin uygun şekilde oturması önemlidir. 

Büyüyen veya ağrılı fıtıklar genellikle rahatsızlığı gidermek ve ciddi komplikasyonları önlemek için ameliyat gerektirir.

İki genel fıtık ameliyatı türü vardır: Açık Fıtık Onarımı ve Laparoskopik Onarım.

 

Açık Fıtık Onarımı

Lokal anestezi ve sedasyon veya genel anestezi ile yapılabilecek bu işlemde cerrah kasıkta bir kesi yaparak çıkıntı yapan dokuyu tekrar karnınıza iter. Cerrah daha sonra zayıflamış alanı diker ve genellikle sentetik bir ağ (hernioplasti) ile güçlendirir. Açıklık daha sonra dikişler, zımbalar veya cerrahi tutkalla kapatılır.

Ameliyattan sonra, mümkün olan en kısa sürede hareket etmeye teşvik edileceksiniz, ancak normal aktivitelere devam edebilmeniz için birkaç hafta geçmesi gerekebilir.

 

Laparoskopik Fıtık Onarımı 

Genel anestezi gerektiren bu minimal invaziv prosedürde cerrah, karnınızdaki birkaç küçük kesiden ameliyatı gerçekleştirir. İç organların daha kolay görülmesi için karnınızı şişirmek için gaz kullanılır.

Küçük bir kamera (laparoskop) ile donatılmış küçük bir tüp bir kesiğe yerleştirilir. Cerrah, kamera tarafından yönlendirilerek, sentetik ağ kullanarak fıtığı onarmak için diğer kesilerden küçük aletler sokar.

Laparoskopik onarım yaptıran kişiler, ameliyattan sonra daha az rahatsızlık ve yara izi yaşayabilir ve normal aktivitelere daha hızlı dönebilir. Bununla birlikte, açık cerrahiye göre laparoskopik onarımda fıtık rekürrensi daha fazla olabilir. Laparoskopik işlemde çok deneyimli bir cerrahın olması bu riski azaltabilir.

Laparoskopi, cerrahın daha önce fıtık onarımından kaynaklanan yara dokusundan kaçınmasını sağlar, bu nedenle açık fıtık ameliyatı sonrası fıtıkları tekrarlayan kişiler için iyi bir seçim olabilir. Vücudun her iki tarafında fıtık olan kişiler için de iyi bir seçim olabilir (iki taraflı). Açık ameliyatta olduğu gibi, normal aktivite seviyenize dönmeniz birkaç hafta sürebilir.